Buradasınız

Sosyal Medya Araştırmaları

Bilgi teknolojilerinin gelişimi, bilgiye geleneksel bakışı kökten değiştirdi ve değiştirmeye devam ediyor. Artık İnternet sayesinde yeni bir gündem doğar doğmaz, bazen dakikalar içinde vatandaşlar tarafından onbinlerce yorum üretiliyor. İnsanlar perspektiflerini paylaşıyor, birbirlerini etkiliyor ve birbirlerinden etkileniyorlar. Enformasyona en hızlı ulaşması ve enformasyonu en hızlı yayabilmesi kaabiliyetinin verdiği tesir gücü saniyesinde dördüncü kuvvet olarak anılan medyanın bile erişmesi mümkün olmayan hızlarda veri üretiliyor. Fakat bu platformda üretilen bilginin tabiatı gereği, oluşan bilginin peşinde olanlar bazı zorluklara karşılaşıyor:

 

Baydar Bilişim olarak bilişim teknolojileri konusundaki tecrübelerimizi kullanarak, kamuoyunun nabzını tutma konusunda bugüne kadar ortaya konmamış, yepyeni bir çözüm üretmiş bulunuyoruz. Gündeme gelen herhangi bir konu ile ilgili olarak internette vatandaşlar tarafından yazılan yorumları takip edebilen bir yazılım geliştirdik. Yazılımsal robotlarımız belirlediğimiz konularla ilgili gazete haberlerinin altında yapılan yorumlar ile twitter, facebook, sözlükler ve forumlar gibi sosyal medya sitelerinde yazılan yorumları topluyor. Toplanan yorumlar yine yazılım araçlarının sağladığı kolaylıklardan faydalanılarak çalışanlarımızca (operatörler) hızla tasnif ediliyor. Anlamsız yorumlar ayıklanıyor. Hakaret ve espriler ayrı kategorilerde depolanıyor. Tekrarlanma frekanslarına göre öne çıkan fikirler, argümanlar tespit ediliyor. Bundan sonra toplanan tüm bilgiler çeşitli raporlara dönüştürülerek sunuluyor. 

  1. Çok fazla ayıklanması gereken veri üretiliyor. Gerçekten önemli, dikkate değer tespitlere ulaşmak için sayısız mânâsız, içi boş ve tekrar niteliğinde veriyi gözden geçirmek gerekiyor.
  2. Veri çok hızlı üretiliyor, çok hızlı tüketiliyor. Veriyi bilgiye çevirip kullanmak için çok az zaman var. 

    Günümüzde geniş kitlelerin günlük meselelere tepki vermesi hiçbir zaman olmadığı kadar hızlandı, kolaylaştı ve verilen tepkiler erişilebilir hale geldi. Baş döndürücü bir hızda üretilen bu verinin takibi, halkın yönelimlerinin hızla tespiti ve yorumlanması siyasi perspektiflerden büyük önem kazandı. Halkın görüşlerine önem vererek başarı kazanan siyasetçiler için manipüle edilmemiş sağlam kaynaklardan, hızlı bir şekilde veri sağlayabilmek çok kritik bir unsur haline geldi. Bunun için kamuoyu araştırma şirketlerine yaptırılan anketler bilgi verici olsa da her ankette kaçınılmaz olan yönlendirme ihtiva eden sorular, ankete katılanların kimliklerinin belli olması gibi birçok problemler toplanan veriyi belli ölçülerde zayıflatmaktadır.